Základy tenisu

Rozměry tenisového dvorce jsou jednotné, jsou dané určité míry pro dvouhru, stejně tak určité míry pro čtyřhru. Pro dvouhru je kurt široký 8,23 metru, vzdálenost od servírovací lajny k síti činí 11,89 metru. Pro čtyrhru je rozdílná šířka kurtu, tedy 10,97 metru. Pro obě hry platí, že vzdálenost od bližší lajny k síti je 6,40 metru. Existují rovněž rozdílné povrchy, hraje se na pevném kurtu, antuce a trávě. Jsou další druhy povrchů, nicméně na těchto se hrají téměř všechny turnaje. Na podání má každý dva pokusy, pokud se ze servisu hráč netrefí do podávajícího obdélníku, respektive míček nesmí spadnout za bližší lajnu ze soupeřovy strany, dopad nesmí jít ani z boku mimo ohraničené území, jinak by se jednalo o out, za který připadává bod soupeři.
hráčka při servisu
Tenisové bodování je pro mnohé také oříšek, hraje se na sety, set tvoří gemy, přičemž jeden z hráčů musí dosáhnout šesti gemů, popřípadě vítězství o dva gemy, tzn. výsledek může být 6-4, 7-5. 7-6 pouze v případě tiebreaku, který nastává v okamžiku, kdy oba hráči získali gemů šest, skóre tedy bylo 6-6. Gemy jsou tvořené z výměn, body se získávají následovně, první bod 15, další 30, další 40, a poté se získá gem. Výměny nejsou nijak časově omezeny, mohou trvat i minutu, přičemž dochází k vyčerpání obou hráčů. Pokud se dostaneme ke stavu 40-40, následují shody a výhody, kdo dá bod, má výhodu (advantage), když získá další bod, je to potom celý gem. Pokud by měl hráč výhodu, ale pak by získal bod protihráč, výhoda se ruší a nastává opět stav shody, tedy 40-40. Proto zápasy trvají i několik hodin.
tenisová výbava
Občas se stává, že hráč získá přímý bod z podání, tudíž ho protihráč nevybere, nebo odehraje do outu, tomu se říká eso. O podání se hráči střídají po každém gemu, přičemž cíl hráče je získat gem, kdy protihráč zrovna podává. Stačí vzít pouze jeden gem a vítězství v setu je vaše, tedy pokud vám ho spoluhráč také nevezme. Získání gemu soupeře se nazývá break.