Chcete si konečně splnit sen o vlastním bydlení? Jenže ceny nemovitostí rostou doslova každým okamžikem a potřeba hypotéky je více či méně na místě. I když je v současné době na trhu přebytek likvidity a banky musí doslova bojovat o každého nového žadatele, přesto přibývá zamítnutých žádostí. Proč tomu tak je?
Nesmíme zapomínat na Českou národní banku a také zákon o spotřebitelském úvěru, který je pravidelně modernizován. K jeho poslední změně došlo hned na začátku pandemie v loňském roce. Už několik let zákon poskytovatelům úvěrových produktů přikazuje, aby každého žadatele důkladně prověřily a ujistily se, že je schopen dostát případným závazkům, ke kterým by se podpisem smlouvy uvázal. Pokud by tak neučinily, mohlo by to pro mě mít nedozírné následky. Dlužník by mohl celý úvěr napadnout pro jeho neplatnost a následně by byl povinen splácet pouze půjčenou částku bez dalších poplatků a úroků. Za zamítnutým úvěrem tak hledejte spíše složitou legislativu než neochotu bank. Zákon o spotřebitelském úvěru má tak ochránit nejenom samotného poskytovatele úvěru, ale i dlužníka. Ten si mnohdy nedokáže spojit všechny souvislosti, které jsou s tak velkým závazkem jako je úvěr spjaty. Pojďme se společně podívat na několik diskvalifikačních faktorů, které jsou často příčinou zamítnutí žádosti o úvěr.
Pracovní smlouva
Aby bylo možné úvěr řádně splácet, je zapotřebí pravidelný měsíční příjem. Ten by měl pocházet ze zaměstnání, samostatně výdělečné činnosti, podnikání, některé banky akceptují i příjem z pronájmu nemovitosti. Pracovní smlouva by měla být na dobu neurčitou, která je pro banku největší zárukou. Naopak výpovědní nebo zkušební lhůta představují pro poskytovatele úvěru příliš velké riziko.
Mnoho nebankovních společností ale na výši příjmů vůbec nepohlíží, ba naopak. Spotřebitelské úvěry nebo hypotéka bez dokládání příjmů představují jednoduchý způsob, jak nakonec na tížené finanční prostředky přeci jenom dosáhnout.