Proč mít k notebooku dva adaptéry

Napájecí adaptér představuje nedílnou součást notebooku. Proč se vyplatí si pořídit alespoň dva?

Nemusíte nosit další zátěž navíc

Zejména ti, kteří s notebookem často cestují, vědí, že téměř každý gram se počítá. Na hmotnosti notebooku se proto snažíme ušetřit co nejvíce, že s sebou však nosíme i adaptér na notebook, který také něco váží, to už si často neuvědomíme.
Pohybujete se například mezi domovem a prací? Není nic jednoduššího než si k původnímu adaptéru zakoupit ještě jeden. Nutnost cokoli převážet obratem skončí, cestovat můžete jen se samotným notebookem.
V ruce nebo na zádech to pocítíte. Obecně se jako zařízení vhodná na cestování označují notebooky, které mají méně než 1,75 kg. Čím nižší hmotnost je, tím pochopitelně lépe.

pc

Musíme si však uvědomit, že u menších modelů je však samozřejmě mobilita vykoupena často horší ergonomií při práci. Pořídit bychom si tak měli alespoň externí klávesnici.

V případě poruchy máte po ruce náhradu

Napájecí adaptéry pro notebooky patří obecně k těm součástem přenosných počítačů, které se poměrně ochotně porouchávají.
Pokud nemáte v dosahu dobře zásobenou prodejnu elektroniky nebo se vám adaptér rozbije během víkendů, svátků či v jinou zcela nevhodnou dobu, musíte počítat s tím, že až na několik dní se náhle můžete ocitnout bez notebooku, než se vám podaří sehnat správný typ.
Jestliže sháníte nabíječku ke svému notebooku, zajímat vás budou především tři základní údaje a s nimi tři jednotky a jejich hodnoty. Jsou to volty, watty a ampéry, které označují napětí, výkon a příkon.
Volty definují vstupní napětí a značí se V. Hodnota by měla odpovídat napětí notebooku. Proud se značí A a je potřeba, aby byl alespoň stejný nebo vyšší, než je na konkrétním zařízení uvedeno. Příkon se značí W a opět je zapotřebí, aby byl alespoň stejný či vyšší.
Pokud si nejste jisti, podívejte se do technických specifikací u svého zařízení, případně si nechte poradit zkušeným obchodníkem.

adaptér

Nehrozí vám zapomenutí

Kolikrát už se vám stalo, že jste odešli nebo odjeli z bytu bez adaptéru k notebooku a museli se narychlo vrátit nebo v cíli cesty teprve shánět náhradní adaptér, pakliže jste nechtěli trávit čas s vybitým notebookem?
Ačkoli současné modely jsou schopny zvládnout úspěšně již alespoň osmihodinovou pracovní dobu v provozu na baterii, každá baterie v čase degraduje a její výdrž ubývá. V závislosti na provozních podmínkách to může být už po roce používání v řádech desítek minut. Mít po ruce nabíječku je tak prakticky nezbytné.
Pokud si pořídíte druhou nabíječku, jednu můžete rovnou nechat doma. Další adaptér k notebooku oceníte opět například v práci, ale i u rodičů, partnera nebo třeba na koleji, zkrátka na všech místech, kam se často přesouváte. Vyhnete se tak neustálému převážení mnoha věcí, u něhož zkrátka vždy riskujete, že něco můžete zapomenout.