Už jste se projeli na Supu?

Zaslechli jste, jak se lidé kolem vás baví o zkratce SUP či po česky paddleboardingu, nebo jedete na dovolenou k jezeru a paddleboarding je hlavní nabízenou atrakcí a vy vlastně nevíte, o co se jedná?
Paddleboarding je jedním z nejpopulárnějších vodních sportů po celém světě, při kterém si procvičíte celé tělo, užijete spoustu zábavy a zároveň se pokocháte přírodou. V tomto článku se budeme zabývat tím, co je to vlastně paddleboarding, proč je tak oblíbený a jak s tímto sportem můžete začít i vy.

Co je to paddleboarding?

Paddleboarding nebo také SUP (Stand Up Paddleboarding) je vodní aerobní sport, při kterém se jezdec na plováku, který se podobá surfovému prknu, pohybuje po vodě pomocí dlouhého pádla.
Na rozdíl od surfování můžete tento sport provozovat na jakékoliv vodní ploše, ať už se jedná o řeku, jezero, rybník i moře. Základní výbavou je paddleboard, který lze pořídit v různých velikostech a rozměrech.

paddleboarding

Plováky se dělí na dva typy, a to na nafukovací a pevné. Nafukovací paddleboardy jsou rozšířenější a mezi příznivci sportu oblíbenější díky snadné přepravě a skladnosti. Dalším důležitým doplňkem je pádlo, které se vyrábí z různých materiálů, ať už se jedná o karbon, hliník nebo dokonce dřevo, které je tradičním materiálem.

Procvičíte celé tělo

Vratkost plováku a pohyb vody vás donutí převzít kontrolu nad stabilitou, aby nedošlo k pádu. Efektivně procvičíte horní i dolní část těla a tím posílíte vaše svaly. Zároveň není paddleboarding náročný na klouby a je také vhodnou prevencí proti bolestem zad a kloubů.
Jedná se o aktivitu, která vyžaduje hodně koordinace, což je zároveň skvělým cvičením i pro mozek. Navíc vám cvičení na paddleboardu poskytne díky čerstvému vzduchu dostatek kyslíku, který je potřebný zejména k regeneraci buněk a posílení krevního oběhu.
Na plovák se může postavit kdokoliv. Tento sport nezná věkové hranice a je tak snadný, že může začít opravdu každý! Kde jinde najdete aktivitu, která působí na všechny svaly v těle a současně zlepšuje duševní i fyzické zdraví?

rodina na paddleboardingu

Kde se dá paddleboarding provozovat?

Kdekoliv, kde je vodní plocha, s paddleboardem můžete vyrazit doslova kamkoliv. V České republice máme nespočet vhodných míst, kde se můžete projet na prkně za účelem poznání přírody, relaxace či adrenalinu. Mezi taková místa, která s plovákem musíte rozhodně navštívit patři:

  • Máchovo jezero: Skvělý tip pro výlet s dětmi. V okolí Máchova jezera se nachází spousta kempů, restaurací a stánků. Navíc se z každé strany se bez problémů dostanete do vody.
  • Baťův kanál: Historická vodní cesta v délce 52 km. K vidění jsou ojedinělé technické památky.
  • Praha: V Praze je mnoho půjčoven, kde si můžete zapůjčit plovák a vyrazit tak na cestu po Vltavě. K vidění je nespočet historických památek.
  • Nová Živhošť: Vhodná zejména pro milovníky dlouhých túr a přírody. Cestou narazíte na různé kempy, penziony a stanová městečka.

Tak neváhejte a zkuste toto léto něco nového!