Pomocník pro usnadnění šití

Každý výrobce oděvů vám zcela jistě potvrdí, že krejčovská panna je pro něho opravdu pomocník k nezaplacení. Používají ji ke své práci jak profesionálové, tak i domácí švadlenky. Jakmile navléknete rozešitý oděv na tuto figurínu, hned vidíte, kde je ještě potřeba něco přidat a kde naopak ubrat.

svadlena

 • Dříve se tyto pomůcky pro krejčí vyráběly většinou v jedné možné velikosti a v jednom možném typu.
 • Dnes můžete mít k dispozici v podstatě celou rodinu.
 • Existuje totiž figurína, která je vhodná
  • pro šití dámských oděvů
  • pro šití na muže
  • na zkoušení dětských oděvů.

Široké možnosti využití

Použití krejčovské panny je však mnohem širší a tato pomůcka nemusí sloužit pouze pro zmíněné švadleny. Jejich potenciálu dokáží využít i aranžéři oděvů. Figurína je sice jen bustou (a to i bez hlavy), ale to v tomto případě vůbec nevadí. Naopak, může to být i výhodou. Jestliže chceme aranžovat například šperky, je určitě dobré, že máme k dispozici pouze krk s tělem. Ostatní části těla by mohly v tomto případě působit rušivě.

panna

 1. Dámská krejčovská pannaodpovídá konfekční velikosti 42–44. Jedná se tedy o ty nejběžnější dámské velikosti. Vrchní část má nastavitelnou výšku.
 2. Krejčovská panna, která má za úkol simulovat dětskou postavu, odpovídá konfekční velikosti 110–122. Můžeme tedy šít na děti přibližně ve věku od čtyř až do sedmi let. Busta je chráněna textilním potahem a vybavena šroubem. Tudíž lze pohodlně regulovat výšku a přizpůsobit si tuto pomůcku svým potřebám.
 3. Figurína mužeje vyrobena z tvrzeného polyuretanu. Tento materiál zaručuje lehkost a zároveň pevnost. Rozměry jsou nastaveny tak, aby odpovídaly konfekční velikosti 48–50. I u této busty lze regulovat výšku pomocí šroubu.

U všech figurín je dřevěný stojan možné odšroubovat a používat tak každou část odděleně. Je také možné přikoupit ochranný textilní potah.