Lidé v důchodovém věku

V současné době přibývá lidí v důchodovém věku a tento trend bude neustále narůstat. Nastává velký problém s umisťováním seniorů do domovů pro seniory. Když se senior zapíše do pořadníku, musí počítat s tím, že může trvat i několik let, než se na něj dostane řada.
stařenka se sponkou
Samozřejmě ne každý senior je ochoten dožít v nějakém domově pro seniory. Určitou alternativou může být dům s pečovatelskou službou. Dotyčný má k dispozici svůj minibyteček s veškerým příslušenstvím. Služby pečovatelek využívá jen okrajově, jako například nákupy, dovážka obědů, žehlení. Tato služba se obvykle hodí pro lidi, kteří se ještě zvládají o sebe alespoň částečně postarat.
děda v klobouku
Co když člověk odmítá jakoukoli pobytovou službu a trvá na tom, že dožije doma? Zde se samozřejmě začínají hádat všichni příbuzní. Kdo se bude starat a kdo ne. Většinou to dopadá tak, že se stará ze všech sourozenců jen jediný, ale peníze z důchodu pobírá někdo úplně jiný.
 

Když chtějí zůstat doma

Pokud Vaše stará maminka nebo tatínek nechtějí do Domova pro seniory, není důvod k panice. Naštěstí existuje celá řada služeb, které můžete využívat. Vás nebude fyzicky vyčerpávat péče o seniora a nebudete muset opouštět zaměstnání kvůli toho, že je třeba Vaší intervence jinde. Myslete na to, že sami nejste mladí, a když opustíte nyní práci, budete de facto nezaměstnatelní.
vnoučátka a prarodiče
 
Jaké služby máme na mysli?

  • Terénní pečovatelská služba.Jedná se o hrazenou službu. Lidé si ji hradí obvykle z příspěvku na péči. Pokud Váš senior nemá příspěvek na péči, měli byste mu ho co nejrychleji vyřídit. Můžete dostávat až 13 200 korun.
  • Denní stacionář. Také se mu říká domovinka nebo školka pro důchodce. Některé domovinky dokonce zajišťují odvoz z domu i odvoz domů, což je velká pomoc. Vy můžete chodit v klidu do zaměstnání a o seniora se postaráte až v odpoledních hodinách.
  • Týdenní stacionář.Samozřejmě ne každý má jen ranní směny a někdy je běžný denní stacionář nedostatečný. K tomuto účelu dokonale slouží týdenní stacionář.

Posted in Nezařazené