Jak na koupi chalupy nebo chaty

Kdo by netoužil odpočinout si po náročném pracovním týdnu někde v klidu mimo dosah lidí a moderních technologií, pěkně uprostřed přírody?
Začali jste už také spřádat plány na pořízení vlastní chaty nebo chalupy někde v ústraní, blízko rybníka, kde by se dalo rybařit?
Nebo byste rádi vlastnili chatu u lesa, abyste to na podzim neměli daleko na houby? Pak se vám mohou hodit naše rady ohledně nákupu chaty nebo chalupy.

Chatu vlastní 20 % Čechů

V Evropě patříme my Češi ke špičce, co se týče vlastnictví rekreačního bydlení. Mnohým z nás chybí příroda a klid natolik, že za nimi vyrážíme nejen o prázdninách a dovolených, ale i pravidelně na konci týdne.
A k tomu se přidává ještě trend konzumace bio ovoce a zeleniny, které si často chceme vypěstovat sami vlastními silami. Na to je potřeba nejen zdravé prostředí, ale i nějaká zahrada. Nebo alespoň malý pozemek.

chatička

Rekreace nebo pronájem?

Chcete se na chalupě jen rekreovat, nebo ji budete pronajímat? To je jedna ze zásadních otázek, které byste si měli položit ještě před nákupem své rekreační nemovitosti. To, jaké máte plány se svou chatou, ovlivní také váš výběr lokality, dostupnost služeb anebo výběr velikosti rekreačního objektu.
Záleží totiž na tom, zda budete chatu nebo chalupu využívat pouze vy a vaše rodina, nebo ji zpřístupníte i dalším lidem a budete ji pronajímat. Vyšší pronájem budete moci požadovat jen tehdy, když zainvestujete nejen do nemovitosti, ale i do atraktivity lokality.
Ti, kdo nemají jinou možnost než si nějakou chatu občas pronajmout, budou potřebovat celoroční dostupnost veškerých služeb, zajímavé možnosti aktivního odpočinku v okolí nebo blízký wellness či lázně.

Důležitá je dostupnost místa

Za ideální dostupnost se u chat a chalup považuje vzdálenost, kterou lze autem překonat do dvou hodin. U chat a chalup se rapidně snižuje frekvence pobytů, pokud jsou ve větších vzdálenostech.
Nikdo nemá zájem trávit hodiny v zácpě na dálnici, když už se vidí, jak odpočívá na chatě u rybníka. Vyhněte se tedy nákupu chaty či chalupy, na kterou se lze dostat jen po stěží průjezdné dálnici.

chata

Na druhou stranu výhra nemusí být ani chata vysoko v horách, když se k ní nedostanete jinak než po 4kilometrové pěší chůzi nepřístupným terénem.

K posouzení technického stavu pozvěte odborníka

Technický stav nemovitosti je tím, co hlavně ovlivňuje cenu nemovitosti. Překvapivě nízká cena by vás neměla motivovat k rychlému nákupu chaty, ale spíše by vás měla varovat. Zvlášť u staveb, které nejsou využívány celoročně, bývá s technickým stavem problém.
Nejen že chalupy a chaty nebývají pravidelně větrané, ale navíc přes zimu vymrzají, často vlhnou, a v důsledku toho i plesniví. To vše přispívá k tomu, že navíc i rychleji stárnou. To je hned několik pádných důvodů, proč nechat chalupu, o jejíž koupi uvažujete, prohlédnout znalcem v oboru.

Důležité zasíťování

Zasíťování je další významnou položkou na seznamu investic do vašeho budoucího rekreačního objektu. Rozumí se jím přívod vody do objektu, napojení objektu na elektřinu a také na kanalizaci nebo žumpu.

Na lokalitě záleží

Nejen z hlediska přístupu, ale i z hlediska komfortu srovnatelného s trvalým bydlením, berte zřetel i na lokalitu, v níž si hodláte chatu pořídit. Chcete-li mít chalupu v atraktivní oblasti, například u rybníka poblíž lesa, nedaleko jezera nebo v atraktivní turistické oblasti, počítejte s tím, že si budete muset připlatit.
Nejvíce finančních prostředků bude třeba investovat do chaty poblíž lyžařského střediska nebo v horské lokalitě. Za nižší cenu pořídíte chatu na samotě, s horší dostupností, daleko od obchodů, restaurací a dalších vymožeností moderního světa.
Chcete se podívat, co se aktuálně nabízí? Zkuste realitní seznamku zipHOME.cz, kde najdete inzeráty přímo od majitelů nemovitostí, kteří prošli ověřením.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup